ALTIN 219,7373
DOLAR 5,3372
EURO 6,0695
BITCOIN 18,04
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Sağanak Yağışlı

Yazılım Firmaları

Yazılım Firmaları

YAZILIM FİRMALARININ KURULUŞ NEDENLERİ

Genel olarak çalışan bazı kişiler ay sonları yaklaştığında veya bulundukları ay içerisinde devamlı kazanmış olduğu gelirin az olduğunu söylemektedirler. Akılları da her zaman bazı düşünceler içerisine girmekte. Mevcut ay içerisinde kazandıkları parayla bu insanlar günlerini geçirmeye çalışıyorlar. Örneğin; birikimler kişilerin harcamalarındaki kısıt,bunlardan başlıca nedenler olabiliyor. Böyle durumlarda çoğu insan kendi işini oluşturmak istiyor ve dolayısıyla daha fazla sermaye kazanmak istiyorlar.

Maaşlar geç yatırıldığından ya da normalinden az yatırıldığında düşünceler bu yönde daha fazla pekişiyor. Öyle ki bu düşünceler bireylerin yalnızca aklında kalıyor. Çünkü bireylerin bir firma açabilmesi için gerekli birikimlerinin olmadığını ve gerekli sermayeyi toplamamış olduğunu düşünen bireyler, yalnızca bu fikrin hayal olarak kaldığını düşünmektedirler.

YAZILIM FİRMALARI VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BAŞLIKLAR

Çoğu kişi günümüzde kendi sektörü dışındaki işlerle ve yetenekli olmadığı konularla gününü tamamlamaya çalışıyor. Web tasarım ve de yazılım sektörlerinde yetişmiş bir işçi, muhasebe yada faklı sektörlerde çalışabiliyor. Böyle bir örneği tersinden düşünürsek, muhasebe ile ilgilenen bir kişi web tasarımı yada yazılım alanından kazanç hayalleri kurabiliyor. Kısa bir örneği daha geniş bir tabloya yayacak olursak, kodlama işlerinden anlamayan bireylerin firma açması genelde olumsuz olarak sonuçlanıyor. Zira firma sahibi olan kişi olayı kendi penceresinden izleyip, yalnızca maddi odaklı düzen oluşturmaya çalışıyor.

Tekrar örnek verecek olursak, dışarıdan bir yazılım uzmanına istek üzerine yaptırılacak bir web sayfasına iki bin TL verildiğini var sayalım ve bu web sayfasını sadece bir yazılım uzmanının yaptığını ve ücretin tamamının yazılımcıya aktarıldığını kabul edelim. Bazı firma sahiplerinin düşünceleri bu noktada değişiyor. Dışarıya yaptırılacak olan yalnızca bir site için iki bin TL ile de bir çalışan bulabiliyor. Bulduğu elemana yapması gereken web sayfasında olmasını istediği içerikleri ve özellikleri iletiyor.

Firmasında işe başlattığı bu işçi ise işini bitirip kazancını alıyor. Firma sahibinin düşüncesi ise, aldığı işçinin mevcut işi bitirip diğer işlerini de ay bitimine kadar yapması ve kalan site kazancının firma sahibine kalmasını istiyor. Firma sahiplerinin bu tarz düşünceleri hem işçiler üzerinde olumsuz etki bırakıyor hem de firması açısından doğru olmayan bir mantık içerisine giriliyor.

Firmaların Mantık Hataları

Türkiye’de kurulan yazılım firmalarının çoğu mantık hataları yapmaktadır. Özellikle firma sahiplerinin mantık hataları geri dönüşü olmayan çıkmaz sokaklara giriyor. Firma sahiplerinin ticari bilgilerinin olmaması sebebiyle genelde kendilerini diğer firmalardan veya ortaklarından üstün görebiliyorlar.

Bu gibi durumlarda firmalar kriz ortamına giriyorlar. Genel bakıldığında sebeplerin çoğu bu sektörün başlıca sebepleridir. Kodlama üzerine bir firma kurulması, web sayfalarının tasarımı en önemli gelirdir. Düşünülmesi gereken ve kesinlikle hatasız olması gereken konulardan biri de kurulan firmadan anında çok büyük paraların kazanılmayacak olmasıdır. Mümkün atı olmayan bir konu değil fakat genel anlamda böyle düşüncelere ilk zamanlarda girmek hatalı olacaktır. Zira bu şartlar altında düşünüldüğünde zarar edecek kişiler firmanın çalışanları olacaktır.

Bazı firmaların sahipleri diledikleri kazançları sağlayamadıklarında çoğu kez çözüm yolu olarak işçi değiştirmektedirler. Fazla kazanç sağlamak için ya işçi değişimi olur ya da çalışan işçinin işine son verilir. Bu yöntem iki taraf içinde olumsuzlukların başlangıcı olarak nitelendirilir. Bu olumsuzluklara örnek olarak, firma sahibi işçisinin işine son verdiği için iş üzerinde pozitif yanıtlar alamayıp firmasını kapatma kararı alır. Bu olayı eski işçisi tarafından düşünülmek istendiğinde, işten kovulan işçinin iş bulma konusunda sıkıntılar yaşaması muhtemeldir.

Yazılım firmasında atılması gereken temeller

Yazılım firması kurumak için temellerinin iyi atılması önem arz etmektedir. Bu atılacak temel ise iş ortamında sağlam bir gelecek oluşturacak, çalışan ile patron arasında olumlu rüzgârlar estirecektir. İş dünyası dediğimiz ortamda yazılı olmayan belli başlı kurallar mevcut. Bir yazılım firması kurulduğu süre zarfı içerisinde en az bir yılda kazanılan gelirin en alt kısmı düşünülmeli ve duruma göre sermayeyi harcamak olmalıdır. Aksini düşünecek olursak, firma ilerleyen zamanlarda kar edecek ve yükselmesi beklenilecek durumdayken, ticari girişimlerin yanlış kullanımı ve tüketilmesi ile açılan şirket kapılarını kapatmak zorunda kalabilir. Böyle durumlarda dikkat edilirse olumsuz sonuç alma riski en alt seviyeye düşecektir.

YAZILIM FİRMASINDA İŞÇİLERİN ÇALIŞMA ŞEKLİ

Bir yazılım firmasında, çalışanların çalışma saatleri ve çalışma stilleri ne kadar uygun olursa, işverenin çalışanlarından alacağı verim de gözle görülür derecede artacak ve firma sermayesini kendi sektöründe büyütebilecektir. Örnek verecek olursak çalışanların hafta içi her gün sabah saat 06.00 da başlayıp akşam 18.00 da mesailerini doldurduklarını düşünelim. Firmanın da saate göre değil de yapılan iş becerisine göre maaş verdiğini düşünelim. Saat olarak mesaisini doldurup giden çalışanına firma normal ücretini verecektir. Diğer yanda ise aynı saat aralığında çalışıp kilit noktalarda iş çözebilen çalışanlar bulunmakta ve bu çalışanlara firma diğer çalışanlara oranla iki kat maaş vereceği  için firma mesaisini dolduran çalışanlarını da farklı alanlarda değerlendirecek ve sermayesini kendi pazarında genişletecektir.

YAZILIM FİRMALARININ EKONOMİK PROBLEMLERİ

Yazılım Firmanın geliri çalışan giderlerini ucu ucuna karşılayacak düzeyde ise o firmanın bir kendisini amorti etmek dışında bir kazancı olmayacağından kendi pazarında rekabet ortamından çekilmek zorunda kalacak, zamanla geri sıralara düşecektir.

BİLGİSAYAR SEKTÖRÜNDE BAYİLİK ALMAK

Eğer sizde sonu olmayan bu sektöre yatırım yapmayı planlıyorsanız, İnternet ortamında genişçe yer alan firmaları araştırabilir, bayilik talebinizi firmalara iletebilirsiniz.

ETİKETLER:
EŞREF MÜCAHİT CEYLAN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Soner dedi ki:

    Yazılım firmaları hakkında detaylı ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkür ederim.