ALTIN 219,4684
DOLAR 5,3243
EURO 6,0588
BITCOIN 18,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Sağanak Yağışlı

Başarılı Olmanın Sırrı

05.10.2018
46
A+
A-
Başarılı Olmanın Sırrı

          Günlük yaşantımızda herkesin geçimini sağlamak için paraya ihtiyaç duyar. Bu paranın kazanılması için ise çalışmaya.  Dünya üzerinde birçok meslek veya para kazanmaya yönelik işkolları mevcuttur. Kimi az kimi ise çok kazandırmakta. Her mesleğin kendi içinde zorlukları ve bu zorluklar içinde yükselebileceği yani ustalık mertebesine gelebileceği adımları bulmakta.

Bir işkolunda çalışan biri, yaptığı mesleğin bir üst mertebesine erişmek için çabalar ve ustalaşır. Bu ustalaşma adım adım ve zaman isteyen bir süreçtir.  Bu çalışan birey önce çalıştığı işkolunun sorumlusu olmak için çalışır. Daha sonra ise o işkolunun müdürü olmak için ve olabiliyorsa daha fazlası olmak ister.

Asıl konumuza dönersek bu atılan adımlarda en etkili silah “Azim”  olacaktır. Azmetmek kelime anlamı ile açıklayacak olursak herhangi bir işteki engelleri yenmeye kararlı olmak ve denemek manasına gelir. Azim bir insanın başarıya ulaşmasında en önemli faktör olmakla beraber insanı bir amaca yöneltir.

Başarılı Olmak İçin Önemli Etkenler

Bir şeyi başarmak ne güzel bir duygu değil mi? O duyguyu hepimiz tatmışızdır. Peki, bir şeyi başarmak kendiliğinden mi oluyor? Tabii ki hayır. Başarılı olmakta en büyük etkenleri sıralamak istersek;

 • Azmetmek başarmanın yarısıdır. Başarmak uğruna sonuca odaklı olmalı, onu gerçekten istemeliyiz.
 • Kendinize zaman ayırın ve düzenli çalışın. Gece gündüz sadece o işe odaklı olmanız kendinizi mutsuz hissetmenize neden olacak ve o konudaki umudunuzu zamanla kırmaya başlayacaktır.
 • Başarmanıza engel olabilecek faktörleri incelemeli ve engelleri ortadan kaldırmalı. Örneğin herhangi bir konuda önemli bir araştırma yapıyorsunuz ve dışarıdan gelen araba sesleri sizi rahatsız ediyor olabilir. Siz sadece çözüme odaklı olduğunuzdan bazen bunun farkında bile olmayabiliyoruz. Çözüm olarak kendinize daha sessiz ve sakin bir ortam ayarlamanız işinize daha yoğunlaştırılmış bir şekilde çalışmanıza olanak sağlayacaktır.
 • Sizi mutlu eden şeyleri iş sırasında yapmanız sizin işinize daha odaklı olmanıza katkı sağlayacaktır. Bu bir müzik dinlemekte veya bir fincan kahve içmekte olabilir.
 • Başarmak istediğiniz konu hakkında o konuya hâkim biri veya birileri varsa onu örnek alabilir veya o kişiden bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Hedef kitleyi tespit edip o kitle üzerine yoğunlaşmalısınız.
 • Arkadaşlarınızın size başarmak istediğiniz konuda desteklemesi veya başarabileceğinize inanması sizin kendinize daha çok özgüvenli ve azimli olmanızda büyük bir etken olmaktadır.
 • Kötü yorumlardan kendinizi üzmemeli, başarmak istediğiniz konuya yönelmelisiniz.
 • Hiçbir şey kendiliğinden var olmaz. Başarmak için hep belirli adımları atlayarak gideriz. Bunu için kendinize bir plan hazırlayın ve bu plana uyun. Adım adım ilerlemek size daha kontrollü bir yol sağlayacaktır.

 

Bir Başarı Hikâyesi “Google”

Hepimiz merak ettiğimiz bir konuda bilgi edinmek amacı ile çeşitli uygulama veya araçlara başvururuz. Bu araç yeri gelir kitap, yeri gelir internet olur. İnternet ortamında milyonlarca kaynak veri tabanı bulunmakta ve bu kaynakları bize en güvenilir ve en sık kullanılan siteler arasından seçerek bizim erişimize sunan “Google” isimli arama motorudur.

Google Tarihi

Kuruluş tarihi Ocak 1996 tarihinde Kaliforniya’da bulunan Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin tarafından bir proje olarak başlatıldı. O yıllarda bulunan arama motorlarında arama sonuçlarında aranan terimlerin sayfada kaç kez görüldü sistemi ile çalışmakta idi. Google’ın siteler arası analizi konusunda daha verimli bir sistem kurmak için uğraşıyorlardı. Bu teknolojiye “PageRank” ismi verildi ve bu yeni sisteme göre sitelere duyulan ilgiye göre sıralama yapmaktaydı.

Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulan bu sisteme isim olarak ilk “BackRub” adı verilmişti. Bu ismin verilmesinin sebebi ise siteler için geri bağlantıların kontrol edilmesinin önemini tahmin edebilmesiydi. Daha ileriki zamanlarda “googol” sözcüğü üzerinde bir imla değişikliği ise bugünkü Google ismini almış bulunmaktadır. Bugün kullanılın Google isminin alan adını 15 Eylül 1997’ etkinleştirmiş ve 4 Eylül 1998 yılında şirket resmi olarak kurulmuştu. Günümüzde birçok arama motoru bulunmakta fakat gerek sadelik, gerek daha verimli sonuçlar veren tarayıcı olarak başka bir arama motoru tercih edilmemekte.

Şimdi başarıya gelmiş olursak, Google şirketini kuran bu iki araştırmacı bugün bu şirketin olacağını düşünmüş müydü? Öncelikle o yıllarda geliştirilmesi gerektiği düşünülen ve sorun oluşturan bir konuyu araştırmış ve o konu hakkında yoğunlaşmış. Bunu arkadaşı ile başarmış ve iki arkadaş bir proje yapıp bu projeyi tamamlaya yoğunlaşmış ve başarmış.

O yıllarda bir üniversitede iki arkadaş başarabiliyor ve biz günümüz teknolojisi ile bir tuş ile birçok bilgiye ulaşabiliyorken neden başarmayalım?

Girişimci ve Kararlı Olmak

Günümüzde lider olarak gördüğümüz ve birçok başarıya sahip olan insanlarda olan en büyük özelliklerden birde kararlı olmaları. Bir konuda çalışmalar yapıyorsunuz ve etrafınızdan gelen olumsuz yorumlardan nasıl etkilenmeyesiniz? Zamanla bu çalışmaların sonucuna varamayacağınız inancına kapanırsınız. Bunun sonucu tahmin etmek zor olmasa gerek. Bir girişimci olarak bu olumsuzluklar ile savaşmak zorunda kalırsınız.

Bir işi basardınız ve bu başarı sonrasında o işlerin daha kolay olacağını zannederiz. Aksine daha da zorlaşmaya başlar. İşte bu aşamada önemli nokta işe olan kararlı olmanız ve azminizdir. Eğer bir ekibiniz var ise sizin bu davranış onlara önemli bir şekilde etkilemektedir.

Yeni bir işe başlarken kendinize duyduğunuz güveninizi kazanmak zor olabilir. Bu daha önce yapmadığınız bir şey ve belirsizlikler göz korkutucu bir durum olabilmektedir. Unutmayın bu durumu şuan görmüş olduğunuz başarı hikâyesinin zirvesinde olan bireylerde yaşamıştır.

Bir lider olacaksınız eğer kendinize güvenen bir lider olun ve takımınıza güven vererek olumlu sonuçlar alacağınıza inanın. İçgüdünüzü takip ederek bir iş yaptığınızda şansınızın sizin lehinize hareket etme ihtimalide artmış olur. Başarmak istediğiniz iş o işi gerçekten istemek atmanız gereken ilk adımdır.

yazilim arsiv
yazilim arsiv
Merhaba, ben Ertuğrul Kahveci. Yazılımla uğraşmak veya bilgilendirici makaleler yazmak hobilerim arasında bulunmakta. Eğer ölümsüzlüğün sırrını bulmak istiyorsanız dünyaya sizden bir parça bırakın, bu bir kitapta olabilir bir resimde. Siz gidersiniz ama onlar sizi yaşatmaya devam ederler...  https://www.instagram.com/ertugrulkhvc/
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ahmet dedi ki:

  Başarı asla tesadüf değildir. Sabredip çok çalışmak gerekiyor. Yapamıyorum diyip bırakamamak lazım. Teşekkür ederim 🙂